Kuligi leśne spod złotego gronia na leszczyny z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, kuligi z kapelą góralską karpackie zbóje, kuligi z napadem zbójnickim, dyskoteką w stylu folk-Polo, kuligi bożonarodzeniowe, sylwestrowe, noworoczne, walentynkowe, z okazji dnia kobiet

Kuligi w Istebnej organizujemy przez cały rok. W sezonie wiosna, lato, jesień są to zielone kuligi a zimą białe kuligi.





Zapraszamy na niemiłosiernie zbójecką poniewierkę przez beskidzkie knieje!

Super opinie

Tradycyjny kulig

Piękna dolina

Kapela góralska

Regionalne przysmaki

ZAPOZNAJ SIĘ ZE SZCZEGÓŁAMI OFERTY, CENNIKIEM, TERMINAMI I REGULAMINEM IMPREZY

REZERWUJ DODATKOWE ATRAKCJE NA KULIGU

Więcej informacji
O kuligu

Beskidy dzięki wspaniałej, nieskażonej przyrodzie, oraz niezwykłemu ukształtowaniu terenu, zachęcają turystów do odwiedzin. Jeśli zdecydują się Państwo na wypoczynek w tym przepięknym regionie, serdecznie zapraszamy do Istebnej. Istebna leży na SZLAKU ZBÓJNIKÓW KARPACKICH. To idealne miejsce do zorganizowania kuligu z wieloma atrakcjami. Gwarantujemy niezapomniane chwile! Będzie wesoło, będą tańce, śpiewy i największe prawdopodobieństwo śniegu! Zapraszamy Państwa do spędzenia niepowtarzalnych chwil z Firmą KULIGI W BESKIDACH na KULIGU z ogniskiem w Istebnej w kierunku przysiółka LESZCZYNY (bardzo urokliwe, widokowe miejsce pośród wsi, polan, lasów i gór).

Jadąc tą unikatową trasą można podziwiać piękno beskidzkiego lasu, gdzie rosną tzw. „beskidzkie sekwoje” (świerki istebniańskie wysokie nawet na 54 metry!!!), rozkoszować się zapierającymi dech w piersiach widokami oraz słyszeć szum rzeki OLZA. Pęd koni, pochodnie (fakły), mnóstwo białego puchu, muzyka góralska, wprawią Cię w wyjątkowo dobry nastrój! Miła atmosfera palącego się ogniska, tańce na polanie i wyśmienita regionalna kuchnia pozostaną na długo w Waszej pamięci!

OPIS MIEJSCA BIESIADY: Pośród pięknej beskidzkiej wsi jaką jest Istebna, wśród lasów, gór i potoków rozlokowana jest góralska koliba z drewna na widokowej polanie. Stanowi przytulne miejsce z paleniskiem i kominkiem w góralskim stylu. Dla każdego są przygotowane ławostoły z bala drewnianego. W kominku pali się ogień (watra). Wystrój koliby jest typowo regionalny, istebniański. Właściciele koliby są bardzo serdeczni i serwują wyborną regionalną kuchnię. Obok koliby znajduje się WC. Przy kolibie znajduje się piękna polana z miejscem na grilla / ognisko z widokiem na piękną górę Złoty Groń (630 m n.p.m.) na której znajduje się wspaniała nartostrada.

DLACZEGO WYBRALIŚMY ISTEBNĄ DO ORGANIZACJI KULIGÓW?

Pierwszą osadą na terenie Istebnej były Jasnowice, powstały one najprawdopodobniej w połowie XVI w. Według tradycji, nazwa pochodzi od sekty zwanej jasnowidzami, której członkowie, uciekając przed prześladowaniami religijnymi początkowego okresu kontrreformacji, tu się osiedlili. Pod koniec tego też wieku na stokach południowych Złotego Gronia pojawili się osadnicy, tworząc podstawy pod rozwój nowej wsi Istebna. Osadnicy Istebnej zobowiązani byli wobec księcia cieszyńskiego do produkcji gontów, jak również do wyrębu drewna i spławiania go rzeką Olzą do Cieszyna. Pierwsi osadnicy byli pasterzami wołoskimi, którym zawdzięczamy rozwój pasterstwa na terenie Beskidu Śląskiego, które okazało się o wiele bardziej dochodowe niż rolnictwo. Pasterstwo pozostało podstawowym zajęciem mieszkańców aż do połowy XIX w. W XVIII wieku do Istebnej przybywa jezuita ks. Leopold Tempes z misją rekatolizacji miejscowych górali, który w 1720 r. zbudował drewnianą kaplicę, potem kościół Dobrego Pasterza a nieopodal szkołę. Górale w Istebnej zajmowali się również pracą w lesie, furmanieniem oraz wydobywaniem rudy darniowej do okolicznych hut w Ustroniu i Węgierskiej Górce. Już w latach 20. XX w. zwrócono uwagę na turystyczne i uzdrowiskowe walory Istebnej.

Istebna to wieś zaskoczeń, wyjątkowo ciekawa miejscowość górska położona niemalże na krańcu Beskidu Śląskiego, nieopodal Koniakowa w granicach regionu historycznego Śląska Cieszyńskiego. Jest świetną bazą wypadową na górskie wędrówki. Istebna połączona z Koniakowem i Jaworzynką to tzw. Beskidzka Trójwieś, którą powinien odwiedzić każdy miłośnik góralskiej kultury, pięknych widoków i wędrówek górskich. Istebna znana jest z pięknych punktów widokowych na okoliczne Beskidy, takich jak Ochodzita, Koczy Zamek, Złoty Groń, czy Stecówka. Warto zaznaczyć, że koronki koniakowskie to niejedyna atrakcja wyróżniająca ten region spośród innych góralskich miejscowości. Na terenie Istebnej zobaczysz piękną, zabytkową architekturę, liczne muzea i miejsca pamięci kulturowej. Można zatem powiedzieć, że Istebna to kwintesencja kultury Beskidu Śląskiego. Na terenie tej wsi odbywają się co roku liczne góralskie tradycje np. Spotkania Gajdoszy, Dni Istebnej oraz warsztaty dla turystów pokazujące, jak powstają koronki koniakowskie. Co ciekawe, w gminie Istebna, dokładnie w Jaworzynce ma miejsce styk trzech granic państw: Polski, Czech oraz Słowacji.

Szczególnym miejscem na mapie Istebnej, gdzie ochrona przyrody łączy się z działalnością artystyczną jest Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Jest to miejsce bardzo interesujące pod względem poznawczym, m.in. ze względu na stałą ekspozycję prezentującą florę i faunę beskidzkich lasów. W otoczeniu ośrodka utworzono Ogród Roślin Beskidu Śląskiego, który stanowi swego rodzaju oazę spokoju w centrum tej turystycznej wsi.

Istebna to miejsce z autentyzmem folkloru, przywiązaniem mieszkańców do lokalnych tradycji, dziedzictwa kulturowego, pielęgnowaniem wrażliwości artystycznej, entuzjazmem ludzi do tego, by tradycje i zwyczaje pozostawały wciąż żywe. Tradycja i bogactwo kultury góralskiej są tutaj podstawą tożsamości mieszkańców i przedmiotem ich szczególnej troski. Istebna to „Siła tradycji”.

Istebna z tradycyjną drewnianą zabudową góralską z XVIII i XIX wieku, izbami regionalnymi, muzeami i pracowniami lokalnych artystów kojarzona jest przez turystów z całej Polski również dzięki rozbudowanej infrastrukturze sportowej (dwa duże ośrodki narciarskie, trasy biegowe ze strzelnicą do biathlonu na przełęczy Kubalonka, park wodny), a także zróżnicowanej bazie noclegowo-gastronomicznej i rozwiniętemu zapleczu usługowemu.

Z Istebną związali swe losy dwaj wybitni artyści – Jan Wałach i Ludwik Konarzewski. Malarze i rzeźbiarze z przełomu XIX i XX wieku, doskonale wykształceni, rozwijający swój talent pod okiem Józefa Mehoffera, Ferdynanda Ruszczyca, Xawerego Dunikowskiego i innych wybitnych polskich artystów–pedagogów, związali swe życie z Istebną. Muzeum Sztuki Jana Wałacha to kluczowe miejsca w Istebnej, które warto odwiedzić, by poznać lokalną historię i kulturę. Jan Wałach to artysta, który malował to, co bliskie jego sercu, czyli góry i Beskidy. Starał się ocalić od zapomnienia kulturę beskidzką, na której podstawach się wychował. Niezwykłym przeżyciem jest odwiedzenie domów rodzinnych Konarzewskiego i Wałacha. Oba z nich zamieszkiwane są obecnie przez rodziny wybitnych twórców. Mówiąc o istebniańskich artystach należy także wspomnieć Jakuba Gazurka, ucznia Ludwika Konarzewskiego. Ten oryginalny w swoim stylu artysta zwany jest beskidzkim Nikiforem.

Kolejnym kultowym miejscem na Pętli Beskidzkiej (najpiękniejszej trasie turystycznej w Beskidach) jest Chata Jana Kawuloka w Istebnej. To prawdopodobnie najpopularniejsza atrakcja Beskidu Śląskiego. Obiekt z 1863 roku znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. Na terenie obiektu można poznać prawdziwą beskidzką kulturę muzyczną. Wystarczy umówić się z gospodarzem, aby wybrać się w niesamowitą podróż po melodiach typowych dla regionu Istebnej i Beskidu Śląskiego.

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki (polskiego himalaisty, który zdobył aż 14 ośmiotysięcznych szczytów) w Istebnej w przysiółku Wilcze też jest fenomenalną atrakcją, która przyciąga tłumy turystów z całego świata.

Tradycyjnym instrumentem w Istebnej są tzw. gajdy. Gajdosze tworzyli najdawniejszą i charakterystyczną dla tych regionów góralską kapelę wykorzystującą gajdy i skrzypce. Gwara góralska w Istebnej jest czymś, co po raz kolejny zaskakuje w Istebnej. Nie jest to gwara martwa, odświeżana jedynie przy okazji nagrania folklorystycznej płyty, ale język którym na co dzień posługują się mieszkańcy wsi, co ciekawe – także z młodego pokolenia.

Jak widać Istebna jest wspaniałym miejscem do organizacji kuligów z wielu powodów.  Zapraszamy na spotkanie z góralską tradycją z naszą firmą KULIGI W BESKIDACH.

Galeria
Video

Zobacz inne nasze filmy na YouTube

Sprawdź
Miejsce

Start kuligu: Parking na przeciwko wyciągu narciarskiego ZŁOTY GROŃ. Współrzędne GPS: 49.573560467688225, 18.917909758351026

DOJAZD DO MIEJSCA ROZPOCZĘCIA KULIGU: W Istebnej jest jedyna stacja benzynowa ORLEN. Na skrzyżowaniu skręcamy w drogę która poprowadzi nas obok HOTELU ZAGROŃ i wyciągów narciarskich ZAGROŃ (mijamy to miejsce po prawej stronie). Jedziemy dalej cały czas prosto, a na wysokości KARCZMY OLZA i wyciągów narciarskich ZŁOTY GROŃ skręcamy na parking, który znajduje się po lewej stronie.

Program kuligu
  • Przyjazd na parking na przeciwko karczmy Olza / wyciągów narciarskich na Złotym Groniu
  • Usadzamy Państwa na zaprzęgach konnych
  • Kulig leśny przez przepiękny istebniański las (ok 30 min)
  • Biesiada góralska z regionalnym napitkiem i jadłem przy ognisku w kolibie w przysiółku Istebnej - Leszczyny
  • Zjazd kuligiem na parking (w to samo miejsce gdzie zaparkowaliście swoje samochody ok. 30 min)
  • Zakończenie imprezy.

UWAGA!
Prosimy być 15 minut wcześniej na miejscu.
W razie braku śniegu zorganizujemy kulig na wozach na kołach.

Cena obejmuje

CENA IMPREZY OBEJMUJE: kulig, ognisko z góralskim cateringiem oraz dodatkowe atrakcje wg oferty, ubezpieczenie w SIGNAL IDUNA Polska S.A. w zakresie: Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (inwalidztwo i śmierć) 10.000 PLN, opiekę pilota wycieczek / przewodnika beskidzkiego, opłaty rezerwacyjne, podatek VAT.

Podziel się

Wozy / sanie

W większości nasze sanie lub wozy są zadaszone i mają ledowe oświetlenie. Znajdują się na nich koce do okrycia się podczas kuligu. Na zaprzęgu konnym jednorazowo możemy przewieźć od 10-15 osób. Dzieci do 3 roku życia jadą na kolanach u rodzica.

W Istebnej do Przysiółka Leszczyny jesteśmy w stanie jednorazowo przewieźć do 80 osób.

Transport

Za dodatkową odpłatnością organizujemy transport grupy busem, autokarem z dowolnego miejsca na kulig i z powrotem. Cena ustalana indywidualnie. Uwaga: Możliwość indywidualnej rezerwacji taksówki.

Noclegi

Na życzenie naszych Gości rezerwujemy noclegi z wyżywieniem w zaprzyjaźnionych hotelach, pensjonatach, domach wczasowych, kwaterach prywatnych. W tej sprawie prosimy napisać do nas maila na adres: biuro@kuligiwbeskidach.pl

Zaufaj profesjonalistom!

Nasza firma pracuje na swoją reputację blisko 15 lat.
Nie składamy obietnic bez pokrycia.

Super
opinie

Gwarancja jakości
obsługi

Lata
doświadczenia

Bilety na nasz kulig szybko się wyprzedają. Rezerwując ONLINE masz gwarancję dostępności i najniższej ceny. Wybierz miejscowość, ilość osób, termin, ewentualne świadczenia dodatkowe, uzupełnij swoje dane i dokonaj płatności.

Proste, szybie i bezpiecznie!

Jesteśmy niezależni od warunków pogodowych. Kuligi zielone i białe odbywają się przez cały rok od wiosny do zimy. W razie braku śniegu organizujemy kuligi na bryczkach lub wozach drabiniastych z kołami. Każdy z naszych zaprzęgów jest zadaszony i chroni kuligowiczów przed śniegiem, wiatrem lub deszczem. Na każdym znajdują się ciepłe koce do okrycia.

Jak zarezerwować imprezę w naszym systemie rezerwacji imprez? Nic prostszego!

Klikasz w odpowiedni banerek, wybierasz odpowiednią ilość biletów normalnych (ewentualnie ulgowych w niektórych opcjach), przechodzisz do koszyka zakupów klikając w zielony koszyk, wybierasz datę i godzinę imprezy, klikasz DALEJ, jeśli są to wybierasz opcje dodatkowe do kuligu (np. napad zbójnicki, kapela góralska, gawędziarz, DJ Janosik itp.), klikasz DALEJ podajesz swoje dane takie jak imię i nazwisko, numer telefonu oraz mail (TELEFON, DANE I MAIL MUSZĄ BYĆ POPRAWNE ABY SYSTEM PRZYJĄŁ REZERWACJĘ - JAK PODASZ ZŁEGO MAILA, POTWIERDZENIE REZERWACJI NIE SPŁYNIE CI NA WSKAZANEGO MAILA - DLATEGO PROSIMY O DOKŁADNE SPRAWDZENIE DANYCH), możesz ponadto poprosić nas o wystawienie faktury wpisując w rubrykę wszystkie dane Twojej firmy z NIPem a my wyślemy fakturę na Twojego maila. Dalej trzeba KLIKNĄĆ: Zapoznałem się i akceptuję Regulamin sprzedaży, Politykę prywatności oraz Regulamin Kuligi w Beskidach a system przekieruje Cię automatycznie do płatności BlueCash. Można za kulig zapłacić BLIKIEM lub z dowolnego banku a także kartą kredytową. Po zapłaceniu od razu na wskazany przez Ciebie adres mailowy przychodzi potwierdzenie rezerwacji z całym programem imprezy i informacjami technicznymi. Rezerwacji nie trzeba drukować na imprezę, gdyż nasi pracownicy mają listy uczestników imprezy. Życzymy udanych rezerwacji i wspaniałej zabawy! TO TAKIE PROSTE :)))

ZOBACZ TAKŻE INNE NASZE OFERTY